Gimp: ako na CMYK

Gimp je na poli voľne šíriteľných bitmapových editorov stále najlepšie, no vývojári sa už roky vyhýbajú lepšej podpore správy farieb. S verziou 2.6 prišla aspoň podpora simulácie farebného výstupu, no priamej úpravy obrázkov v inom ako RGB farebnom priestore sme sa stále nedočkali. Na obzore je verzia 2.8, ktorá by už konečne podľa dostupných informácií mala CMYK podporovať. Kým sa jej však dočkáme, ukážem vám spôsob, ako na CMYK v súčasnej verzii GIMP

Základom je mať najnovší Gimp, aktuálna verzia je 2.6.7. Druhá podmienka je plugin Separate+, ktorý je potrebné nainštalovať. Ak neviete ako, Miro napísal výborný postup tu.

Ak máte všetko nainštalované, spustite Gimp (ak ešte nemáte) a choďte do nastavení gimpu, sekcia Správa Farieb (Color Management):

Nastavenia farebného managementu

Nastavenia farebného managementu

V prvej položke vyberte Simuláciu tlače, ako RGB profil odporúčam sRGB, pokiaľ pracujete s fotkami z bežných fotoaparátov, alebo Adobe RGB, pokiaľ ste si tento profil nastavili v zrkadlovke.

Ako CMYK profil použite taký, ktorý zodpovedá vášmu výstupnému zariadeniu. Väčšina schopných tlačiarní vo vašom okolí vám profil na požiadanie dodá. Ak nemáte špecifický profil, univerzálny, v Európe používaný profil je Fogra39 alebo Fogra27. Označenie Coated pred názvom profilu znamená, že sa bude tlačiť na natieraný papier (je hladší a lesklejší než obyčajný papier). Uncoated je nenatieraný (klasický kancelársky je napr. nenatieraný)

Profil monitora väčšinou nájdete na CD, ktoré ste dostali k vášmu LCD displeju. Ak ho nemáte, pozrite sa na web stránke výrobcu vášho LCD. Ak neuspejete ani tam, posledná možnosť je vyhľadať niekoho, kto má kalibračnú sondu a vytvorí vám profil na objednávku. To je však veľmi drahá záležitosť.

Rendrovací systém ponechajte na Perceptual, Softproof nastavte na rovnaký profil, ako ste dali v CMYK a pokiaľ chcete, aby Gimp označoval farby mimo farebného rozsahu, zaškrtnite voľbu Mark out of gamut colors a prípadne si vyberte farbu, akou má tieto farby zvýrazňovať.

Keď máme všetko nastavené, otvoríme si obrázok a zavítame do menu Zobraziť > Zobrazovacie filtre (View > Display Filters), kde si skontrolujeme, či máme zapnutú správu farieb.

Filtre zobrazenia

Filtre zobrazenia

Filtre zobrazenia sú výborná pomôcka, nielen pri správe farieb, ale umožnia vám nedeštruktívne meniť farby obrázku. Ak napríklad máte slabý kontrast pri vyhľadávaní hrán, stačí si vo filtroch zobrazenia zapnúť práve kontrast, zmeniť hodnoty a už sa vám bude lepšie pracovať. Ja napríklad často používam Gamma filter na dočasné zjasnenie. Vrátime sa ale k správe farieb. Ak máte zapnutý filter Color Management, je všetko v poriadku a môžeme pokračovať ďalej v úpravách obrázku podľa vašich predstáv. Keď je všetko hotové, zavítajte do menu Obrázok > Separate > Separate.


Plugin Separate

Plugin SeparateOtvorí sa vám nasledovné dialógové okno:Dialógové okno Separate

V prvej položke vyberiete profil zdrojového súboru. Ak zaškrtnete voľbu pod výberom filtru, prioritne sa použije ICC profil, ktorý má obrázok uložený v sebe. Pod týmito voľbami sa nachádza najdôležitejšia voľba a to výber CMYK profilu. Vyberte teda požadovaný profil a v prípade, že ľudia vo vašej tlačiarni nemali žiadne ďalšie špeciálne požiadavky, je všetko nastavene a môžete klinúť na OK. Plugin Separate+ vytvorí nový súbor, kde bude každá vrstva zodpovedať použitiu jednej z CMYK farieb. To, že je obrázok čiernobiely vás nemusí trápiť. Takto vyzerajú aj samotné farebné pláty pri ofsetovej tlači. Choďte ešte raz do menu Obrázok > Separate a tentokrát vyberte voľbu Uložit… (Save…):

Plugin Separate

Plugin Separate

Vyberte miesto, kam uložiť súbor a je to. Také jednoduché. Možno však tušíte, že takýto systém má jednu veľkú nevýhodu. Pri akejkoľvek ďalšej úprave obrázku musíte na novo vytvoriť aj CMYK verziu. Bohužiaľ, iné riešenie zatiaľ neexistuje. Ja sa tomuto snažím vyhýbať tak, že nerobím prevod do CMYK až kým nie je schválená finálna verzia tlačoviny. V Gimpe aj v Scribuse používam simuláciu tlače a tak mám predstavu, ako budú farby degradované. Keď zákazník povie finálne slovo, vytvorím pre všetky obrázky CMYK verzie a pripravím finálne PDF do tlače. A zatiaľ sa nikto nesťažoval :)

flattr this!